Venkovní terasy a umělé dřevo WPC

Ve stále větší míře se začíná prosazovat systém na bázi dřevo - polymer tzv. WPC.

 

 

Tento podlahový systém nabízí pevný a příjemný povrch. Výrobce LIGNODUR TERRAFINA je podlahový systém, který předčí i přírodní materiály ze dřeva. LIGNODUR TERRAFINA je odolnější,lépe udržovatelný a díky speciálně zušlechtěnému povrchu je odolný proti povětrnostním vlivům. Dodává se ve dvou povrchových úpravách - hrubý a jemný a ve čtyřech barevných odstínech ( světle hnědá, tmavě hnědá, černá a kamenně šedá)

 

 

 

TERRAFINA není určena pouze na terasy,střechy,balkony, bazeny ale také do veřejných prostor jako jsou bistra a hotelové terasy

 

terasy WPC - Lignodur Terrafina terasy ze dřevamateriál WPC   -    dřevo  - polymer - pigment

 

-WPC je obecný název pro kompozitní materiály vyráběné ze dřeva a polymeru. Hlavní myšlenkou bylo vytvoření dokonalého materiálu, který bude na jedné straně eliminovat nežádoucí vlastnosti dřeva ( změna barevnosti,sesychání,kroucení, třísky ) a na straně druhé podtrhává efekt dřevěného povrchu. WPC je uměle vytvořené dřevo skládající se z dřevěné moučky, polymeru a pigmentu

 

 

tropická dřeva:     - merbau,cedr, ipe, massaranduba, bangkirai

 

-Dřevo je v dnešní době stále nejužívanější materiál pro stavbu teras.Je to snadno dostupný přírodní materiál, snadno zpracovatelný a příjemný na dotek. Dříve jsme používali domací dřeviny jako smrk, modřín,dub. V současnosti se nabídka rozšířila o tzv. tropická dřeva  z jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky. Mezi všeobecně známý teak sem patří  také merbau, massaranduba, bangkirai, ipe, cumaru a další. Jejich předností je vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům a vysoká tvrdost( měrná hmotnost se pohybuje při 15 % vlhkosti od 690 kg/ m3 do 1050 kg/m3 ).Dalo by se říci, že negativní vlastností dřeva je postupné vyplavování přirozeného barviva a díky povětrnostním vlivům (slunce,vítr,mráz ) získáva dřevo postupně stříbrno - šedou patinu.
klady:


- extrémní životnost materiálu

tato terasová prkna vyrobená z dřevěné moučky a kompozitních materiálů mají vynikající vlastnosti, které eliminují všechny neduhy  dřeva.Výrobce proto klidně udáva záruku 20 - 25 let.Terasa tak bude skvěle vzdorovat všem povětrnostním vlivům a kroucení a rozpadání. Je táké odolná vůči chlóru u bazenů.

 

- pořizovací nákladyi když jsou pořizovací náklady vyšší než u interierových dřev, dá se říci že ceny na  dřevěné terasy výrazně poklesly
- bezpečný povrch bez třísek Po prknech Terrafina můžete chodit bez obav  ,že si zadřete třísku do nohy. Na rozdíl od dřeva, u kterého i přes povrchovou úpravu, hrozí toto nebezpečí díky přirozené struktuře vždycky.
- přírodní materiál

K výhodám patří jeho příjemná barevnost a propojenost se zelení  a jakoukoli architekturou.Působí velice ladně a vypadá, že k domu patří odjakživa.
 

-žádné povrchové změny Dřevo neustále pracuje. I dřeva s vyšší hustotou ( tropická ) se vlivem počasí a hlavně UV záření mění barevně a hlavně nestejnoměrně.Míra deformace je jiná v závislosti na opracování a povrchové údržbě, nicméně ve srovnání s Terrafinou je zásadní. Zde máte jistotu, že terasa bude vypadat stejně po roce jako po 5 letech.
- velký vyběr druhů dřev Vedle domácích dřev se také stalo dostupné dřevo z tropických pásem. Konkrétně se jedná o massarandubu,cedr, ipe, cumaru a další
- ekologicky a zdravotně nezávadný materiál Terrafina je zdravotně absolutně nezávadny a neobsahuje žádné toxické prvky. Navíc jej dále nemusíte udržovat žádnými dalšími nátěry. Matreiál vzniká formou recyklace pilin a je k životnímu prostředí rozhodně šetrnější než  těžba dřeva a exotických dřevin
- žádný hmyz Riziko, že Vaši dřevěnou terasu napadne hmyz existuje vždycky. Toto riziko můžete snížit povrchovými natěry, oleji a impregnacemi což ale ve většině případů znamená použití insekticidů, jež mají hmyz odpudit. Tyto chemikálie se postupně mohou odpařovat.
- barevná stálost Díky svým vlastnostem a složení jsou tyto výrobky barevně stále a nepodléhají změnám odstínu způsobené hlavně UV zářením. Jsou odolné i proti chloru a soli.
- údržba Tyto materiály jsou absolutně bezúdržbové a stačí je prostě  ostříkat vodouzápory:


- pocitová úrověň                                                                                                                        Na světovém trhu působí několik výrobců WPC materiálu, které se od sebe liší kvalitou a konstrukcí svých materiálů.Jedním z odlišujících parametru je kvalita a imitace dřevěného povrchu.Některé levnější variace mohou více působit dojmem plastu.
- stálá udržba Dřevo na rozdíl od kompozitních materiálu není bezúdržbové. Představa ,že instalací terasy pro nás práce skončila je naivní.Čekají nás údržbové práce, které se liší svou frekvencí a typem. Samozřejmě platí úměra, že čím kvalitnější dřevo jste pořídili, tím méně práce Vás čeká. Olejování,lakování, impregnace jsou úkony, které Vás čekají pro prodloužení životnosti terasy.
- barevná nestabilita Nikdy není možné dosáhnout jednotnosti v barvě a struktuře dřeva. Každý jednotlivý kus je originál.Výrazné barevné odlišnosti jsou přirozené pro dřevo a nevztahuje se na ně záruka dodavatelů.
- třísky Dřevo je přírodní materiál. Jeli použito dřevo nekvalitní a navíc bylo-li nedostatčně ošetřeno múže dojít vlivem dalších faktorů ke štěpení povrchů a vytváření třísek.
- nižší životnost Především dřeviny místní jsou náchylné na opotřebení a jejich životnost nedosahuje srovnatelné délky s tropickými dřevinami
- vyšší pořizovací náklady náklady se všeobecně skládají ze tří položek a to materiál, montáž a náklady na údržbu.Cena materiálu WPC je oproti dřevu vyšší. Nicméně vezmeme - li v úvahu náklady na nutnou povrchovou údržbu dřevěných teras, nižší životnost a mnohá další rizika je úspora celkových nákladů na terasy z WPC patrna již po třech letech.

 

 

cena: je třeba si uvědomit, že každá podlaha je originální a je zapotřebí k ní přistupovat individuálně Také velmi záleží na jaký podklad bude prováděna. Proto je cena pouze orientační


terasy WPC      -    cena od 3500,-  Kč/m2 bez DPH

terasy dřevěné -   2500 - 2800,-  Kč/m2

 

v současnosti nejčastěji používaná značka je REHAU

WPC REHAU

 

 
Kontaktní formulář
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Pro odeslání opište text z obrázku.